https://www.nieruchomosci-online.pl/indeks-nastrojow-posrednikow/

Mijający 2023 rok był kolejnym pełnym wyzwań dla branży. Za czysto ekonomiczną samoregulacją rynku podążać musiała nie tylko zdolność jego uczestników do adaptowania się, ale też do bardziej strategicznego spojrzenia na własne działania.

Zmienność jest jedyną stałą i spoglądając w nadchodzący rok wiemy, że będzie  on wymagał od pośredników jeszcze więcej. A jako zespół Nieruchomosci-online.pl  będziemy nadal Waszym niezawodnym i pewnym partnerem. Jak nikt rozumiemy wyzwania, przed którymi stoi teraz zawód pośrednika.

Dom, szczególnie w czasie okołoświątecznym, budzi przyjemne skojarzenia, przywołujące smaki zapachy, melodie, które często stają się ścieżką dźwiękową naszego życia. Mimo wielu zakrętów, które musimy pokonywać, dom to jednak zawsze punkt odniesienia, do którego albo dążymy, albo tęsknimy, o który dbamy, w którym jesteśmy sobą.

Towarzyszące poszukiwaniom na Nieruchomosci-online.pl pomarańczowy domek i hasło „Tu zaczyna się dom” to nie dzieła przypadku. Każdy z naszego zespołu codziennie czuje wagę tych symboli. Stanowią obietnicę, której nie możemy złamać; wzbudzają nadzieję, których nie chcemy zawieść. I tak niezmiennie już od 15 lat wspólnie z Wami pracujemy nad tym, by skutecznie łączyć poszukujących z ich wymarzonymi nieruchomościami. Nawet – a może tym bardziej – wtedy, kiedy sytuacja na rynku nieruchomości staje się bardziej rozhuśtana, bardziej wymagająca. Podaż nie nadąża za popytem, ceny nieruchomości rosną, próg wejścia w inwestowanie jest wysoki, mamy ochłodzenie w sektorze najmu. Słuchamy, kiedy mówicie nam o tym, podczas cokwartalnych edycji badania nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami INPON.

Obdarzeni zaufaniem przez ponad 13 tysięcy biur nieruchomości i agentów aktywnych w portalu, chcemy być najlepszym partnerem wspierającym Wasze cele biznesowe poprzez efektywne wykorzystanie możliwości, jakie daje Nieruchomosci-online.pl.

 • Analityka portalu pokazuje Wam, gdzie szukać ulepszeń i jak optymalizować działania.
 • Co piątek nasi doradcy klienta czekają na Was na webinarach, by przybliżać Wam wiedzę na temat funkcjonalności konta. W 2023 r. przeszkoliliśmy około 500 pośredników.
 • Edukujemy Was również podczas indywidualnych konsultacji dla biur, połączonych ze szkoleniem dla członków zespołu.
 • Dopingujemy do dbania o kompletność Waszych ogłoszeń w ramach sztandarowego programu Profesjonalny Agent.
 • Udostępniamy szereg narzędzi, które czynią Waszą pracę łatwiejszą: kreator wirtualnych wizyt, SMS-owe powiadomienia o zapytaniach, a w nich preferencje poszukującego – to tylko niektóre z nich.
 • Dajemy obraz rynku, publikując regularnie raporty cenowe, także te lokalne.
 • Propagujemy dobre praktyki w magazynie „ESTATE”.

Tradycyjnie już wiosną, jesienią i na przełomie roku, kiedy plany mieszkaniowe ożywają – dajemy się zobaczyć w kampaniach telewizyjnych i w mediach cyfrowych. Tym samym mówiąc poszukującym: „Jeśli szukacie nieruchomości, to Nieruchomosci-online.pl jest do tego najlepszym miejscem” A kiedy nas odwiedzą, pozwalamy im się rozgościć. Stwarzamy im przyjazną przestrzeń do poszukiwań, nie rozpraszamy reklamami. Serwujemy im najbardziej kompletne, dopracowane ogłoszenia. Prostota, estetyka, łatwość dotarcia do potrzebnych informacji – w ten sposób zaskarbiamy sobie zaufanie ponad 3 mln użytkowników miesięcznie, którzy – kiedy opuszczają nasze progi – przechodzą wprost pod Wasze skrzydła.

Cieszymy się, że możemy wspólnie budować obraz zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Dziękujemy, że tak licznie jesteście z nami!

Nagroda Jakości 2023 dla Nieruchomosci-online.pl wręczona podczas 10. edycji Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości

Za transparentność, profesjonalizm i skuteczność, które sprawiają, że portal Nieruchomosci-online.pl jest pionierem w podwyższaniu standardów jakości w swojej branży – z takim wyróżnieniem Alicja Palińska odebrała „Polską Nagrodę Jakości 2023” dla Nieruchomosci-online.pl, jedną z najdłużej przyznawanych przez Polską Agencję Przedsiębiorczości nagród dla firm i instytucji prezentujących wysokie standardy zarządzania w swoim środowisku pracy, a także oferujących produkty najwyższej jakości.

Michał Kurczycki
Dyrektor zarządzający portalu
Nieruchomosci-online.pl

Polski KOngres Przedsiebiorczości

Zespół Nieruchomosci-online.pl , 21.11.2023, Analizy - Polski Kongres Przedsiębiorczości https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/hustawka-nastrojow-na-rynku-nieruchomosci-ocena-ekspertow-podczas-10-polskiego-kongresu-przedsiebiorczosci-28181.html?utm_content=cta1&utm_source=newsletter-no-agenci&utm_medium=mail&utm_campaign=newsletter-listopad23

Huśtawka nastrojów na rynku nieruchomości. Gorzka ocena ekspertów podczas 10. Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości

 Co buja rynkiem? Czy BK2% to game changer dla rynku? Czy to czas na inwestowanie? W panelu pt. „Nastroje na rynku nieruchomości” zorganizowanym przez portal Nieruchomosci-online.pl podczas 10. edycji Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie rozmawialiśmy z zaproszonymi ekspertami o tym, co dzieje się i co może się wydarzyć w 2024 roku. Mamy dla Ciebie podsumowanie najważniejszych wniosków.To była dyskusja pełna wnikliwych analiz i dosadnych ocen dotyczących rynku nieruchomości. W dniu 13 listopada 2023 r. na zaproszenie portalu Nieruchomosci-online.pl w panelu na temat tego, jaka jest ocena sytuacji na rynku, co kształtuje nastroje rynkowe oraz jakie są prognozy na 2024 rok, wzięli udział:

 • dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH, główny analityk BIK
 • dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW
 • Elżbieta Liberda — radca prawny w zakresie prawa nieruchomości, inwestor
 • Tomasz Stoga — prezes zarządu Profit Development S.A. i PZFD Wrocław
 • Jan Dziekoński — analityk rynku nieruchomości, założyciel portalu analiz FLTR.pl

Alicja Palińska z działu analiz portalu wnikliwie pytała o szanse i zagrożenia, jakie widzą w swoich dziedzinach paneliści, po to, aby poznać kierunek rozwoju polskiego rynku nieruchomości.

Co buja rynkiem nieruchomości i powoduje huśtawkę nastrojów jego uczestników?dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW: „W 10. już edycji badania nastrojów rynkowych INPON widać coraz wyraźniejszą zmianę, jaka nastąpiła w ocenie rynku, a wysoka fala wybija się coraz mocniej ponad poziom optymizmu, czyli powyżej 50 pkt. Ostatnie 3 lata były burzliwe, i choć po III kw. 2023 r. indeks INPON wynosi ok. 60 pkt, wciąż jest kilka czynników, które negatywnie oddziałują na rynek. Warto dodać, że cztery kwartały temu nastroje szurały po dnie. Z hurraoptymizmu w 2021 roku weszliśmy w marazm, trwający przez 2022 rok, co było emanacją tego, co zadziało się w gospodarce. Po tym jak okazało się, że inflacja jest jednak groźna, doświadczyliśmy nagłego zwrotu w polityce pieniężnej i na rynku kredytowym, kiedy napływ pieniądza kredytowego należało odciąć z gospodarki. Dziś hossa panuje w kawalerkach i większych mieszkaniach na sprzedaż – tu wysoka fala jeszcze się zbiera, natomiast tak optymistycznie nie jest już w segmencie działek czy lokali komercyjnych. Pozostaje pytanie, czy rynek odbił już na stałe od dna i kieruje się już tylko ku świetlanej przyszłości przy trwałym popycie na rynku mieszkaniowym. Na pewno mogę zauważyć, że rynek nieruchomości w Polsce się profesjonalizuje i inaczej podchodzi o inwestowania w nieruchomości również na cele własne, co właśnie widać w zachowaniu klientów rynku”.

dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW oraz dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH, główny analityk BIK w panelu pt. „Nastroje na rynku nieruchomości”

Czy BK2% to game changer czy jednak „ogranichanger” dla rynku nieruchomości?dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH, główny analityk BIK: „W ocenie sytuacji na rynku kredytowym wracamy do momentu z grudnia 2021 roku, ale nie w kwestii liczby udzielonych kredytów, lecz ich sumarycznej wartości. Osoby, które obecnie zaciągają kredyty, w głównej mierze napędzane są przez rządowe dopłaty. Z programu Bezpieczny Kredyt 2% w tej chwili skorzystało 41 tys. osób, a przeciętny wiek takiej osoby wynosi 31 lat. Osób pomiędzy 25 a 34 rokiem życia, które stały się beneficjentami programu, jest ok. 30 tys. Można to w obrazowy sposób porównać do okresu sierpień-listopad 2022 roku, kiedy z kredytów skorzystało łącznie 12 tys. osób, czyli rynek kredytowy praktycznie nie istniał. Co tak gwałtownie pobudziło rynek już na wiosnę 2023? Samo zapowiedzenie programu BK2% już zaczęło odmrażać wnioski kredytowe, a tym samym oczekiwania, że stopy procentowe zaczną spadać. Natomiast istotne i niebezpieczne dla rynku jest to, że jeżeli włączymy stymulator rynku w stronę popytową, przy totalnej nieelastyczności strony podażowej, to taka zabawa może się skończyć tylko w jeden spektakularny sposób, czyli wzrostem cen. Dość dobitnie pokazuje to, że dalsze nieuelastycznianie strony podażowej w dalszym ciągu będzie podbijać ceny”.

dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH, główny analityk BIK oraz Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl podczas panelu pt. „Nastroje na rynku nieruchomości”

 Dlaczego BK2% okazał się teksańską masakrą piłą mechaniczną dla rynku pierwotnego?Tomasz Stoga, prezes Profit Development S.A. oraz PZFD Wrocław: „Sama zapowiedź wprowadzenia kredytu BK2% nie tylko spowodowała wzrost cen, ale też wymiotła oferty z rynku pierwotnego. Od stycznia 2023 r. w biurach sprzedaży deweloperów rozpoczął się wir sprzedażowy, który objął osoby z gotówką, które przy wysokim poziomie inflacji oraz zapowiedzią kolejnego wpompowania taniego pieniądza w rynek lokowały kapitał w mieszkania. Różnie można oceniać ten program, natomiast z punktu widzenia rynku nieruchomości to była katastrofa, i to na dodatek teksańską piłą mechaniczną. Chyba nie można było niczego gorszego zrobić niż zapowiedzieć projekt i odroczyć go w czasie o pół roku i dać czas na wykupienie oferty przed tymi, co rzeczywiście z rządowych dopłat mieli skorzystać. W ten sposób pojawiła się kolejna bariera przed młodymi ludźmi do kupienia własnego mieszkania. Zatem popyt został pobudzony, ale nie tam, gdzie rzeczywiście była taka potrzeba. Natomiast na dzień dzisiejszy jest gigantyczne ssanie na rynku, jeżeli chodzi o małe mieszkania. Ale to zawsze był samograj bez względu na wielkość miasta czy rodzaj rynku. W przypadku większych mieszkań jest większy problem, jeśli chodzi o sprzedaż ze względu na limity programu BK2%. Natomiast takich mieszkań nie projektuje się, ani nie produkuje w dużych ilościach, zatem zawsze znajdują swoich klientów, którzy mają potrzebę zakupu większych metraży. A jak dodamy do tego fajną infrastrukturę osiedla i ogródki to takie mieszkania schodzą na pniu”.

Tomasz Stoga, prezes Profit Development S.A oraz Oddziału PZFD Wrocław oraz Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl w panelu pt. „Nastroje na rynku nieruchomości”.

Czy w Polsce wciąż mamy dobre nastroje na kupowanie, sprzedawanie i inwestowanie w nieruchomości?Elżbieta Liberda, radca prawny, pośrednik, inwestorka: „Wszystko zależy od tego, o jakiej lokalizacji, o jakim mieście i o jakim typie nieruchomości mówimy. Tak więc daleka byłabym od generalizowania, ponieważ w takich miastach jak Kraków, Wrocław, Lublin czy Warszawa, czyli w dużych, akademickich miastach rynek wtórny ma się świetnie. Wielkim problemem jest natomiast to, że po prostu brakuje towaru, czyli mieszkań. Natomiast nastroje są absolutnie optymistyczne, tylko pytanie dla kogo, i czy przypadkiem nie tylko dla sprzedających. W przypadku przedsiębiorców działających jako fliperzy czy rentierzy niestety mina może już zrzednąć. Przede wszystkim z powodu progu wejścia. Kiedyś z kwoty 400-500 tys. zł zarobek był rzędu 100-150 tys. zł z flipa, dziś w Warszawie czy Krakowie może już nie starczyć, żeby kupić dobre mieszkanie, a równolegle wzrosły koszty remontu. Coraz częściej pojawiają się problemy z ekipami remontowymi zza wschodniej granicy, które nierzadko podchodzą do współpracy w sposób nieprofesjonalny. Coraz częściej fliper, czyli przedsiębiorca, który zajmuje się handlem mieszkaniami, konkuruje z klientem indywidualnym, kupującym na własne potrzeby i który jest gotowy zapłacić dużo więcej z uwagi na prywatne preferencje. W przypadku zarabiania na najmie, czyli byciu rentierem i utrzymywaniu się z pasywnego dochodu pojawiają się te same problemy z progiem wejścia i zyskiem. Stopa zwrotu przy zakupie mieszkania w Warszawie za 600-700 tys. zł a poziomem czynszu najmu wielkości 3,5 tys. zł coraz szybciej topnieje. Na koniec tylko napomnę o fatalnych przepisach, jeśli chodzi o ochronę właścicieli mieszkań. Ustawa o ochronie praw lokatorów to relikt prawny, który powinien zostać zmieniony, utrudniający podejmowanie decyzji zakupowych osobom, które chcą żyć z wynajmu, bo po prostu tego wynajmu zaczynają się bać”.

Elżbieta Liberda, radca prawny, pośrednik, inwestorka podczas panelu „Nastroje na rynku nieruchomości”

 Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle, czyli co psuje rynek nieruchomości?Jan Dziekoński, konsultant i analityk rynku z portalu FLTR.pl: „Jeśli tak spojrzeć na aktualny rynek nieruchomości z lotu ptaka, to mamy super wyniki sprzedaży w branży deweloperskiej, mamy rozgrzany rynek wtórny przy wysokiej sprzedaży i popycie kredytowym. Ale mówiąc szczerze, to trochę się oszukujemy, bo ten optymistyczny nastrój zbudowała jedna decyzja polityczna, na dodatek skorelowana z jesiennymi wyborami. Możemy już dziś zakładać, że najpóźniej w lutym 2024 roku budżet na Bezpieczny kredyt 2% się wyczerpie i program zostanie zatrzymany w obecnym brzmieniu ustawy. I najprawdopodobniej wrócimy do punktu wyjścia z zeszłego roku, może lekko zmienionego, kiedy stopy procentowe wynoszą 5,75 proc. i żeby kupić mieszkanie w Warszawie z sypialnią i salonem z kuchnią, to musimy zarabiać 18 tys. zł brutto. To powoduje, że popyt gaśnie. Najważniejszym pytaniem, jakie musimy sobie stawiać, jest pytanie o politykę pieniężną. Dziś już wiemy, z zapowiedzi prof. Glapińskiego, że do marca 2024 r. nic w kwestii obniżek stóp procentowych się nie zmieni, a może zamiast spadków stóp zobaczymy jednak wzrosty? Dodatkowo, losy programu BK2% są niepewne, mając na uwadze zapowiedzi przyszłego rządu. Po drugie, odnosząc się do ogólnych statystyk, mówiących o znikającej podaży ofert, muszę dodać, że nie na każdym rynku tak się dzieje. Małe miasta gminne czy powiatowe, a także niektóre duże miasta wojewódzkie, jak na przykład Łódź, ciągle mają dużą podaż mieszkań. Musimy tu powiedzieć o ryzyku przeinwestowania, szczególnie jeśli czeka nas koniec wakacji kredytowych, które stanowiły bufor bezpieczeństwa dla osób kupujących na kredyt, a jednak mogących nie udźwignąć wysokich rat kredytowych bez wsparcia. To może uruchomić podaż na rynku wtórnym, na którym może być niedługo ciężko coś sprzedać. Oprócz rynku mieszkaniowego mamy rynek działek, gdzie chęci do budowy domów też nie ma. Dochodzi do tego wychładzający się rynek najmu, co spowodowane jest wyjazdami migrantów z Polski, a także ucieczką z najmu osób, które skorzystały z BK2%. To wpływa na korekty w czynszach, co widać już w Łodzi czy Wrocławiu”.

Tomasz Stoga z Profit Development S.A., Elżbieta Liberda, radca prawny, pośrednik i inwestorka oraz Jan Dziekoński, konsultant biznesowy, analityk rynku z portalu FLTR.pl podczas panelu pt. „Nastroje na rynku nieruchomości”

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie

Biuro Nieruchomości Szczecin Prawobrzeże NEST  podaje  dla klientów informację o cenach na rynku nieuchomości, celem łatwiejszego  rozpoznania wartości lokali mieszkalnych w Szczecinie i kształtowania się  poziomu cen w obrocie nieruchomościami. 

Informacja o rynku lokali mieszkalnych w Szczecinie – aktualizacja danych za II kwartał 2023 r.1 W II kw. 2023 r. na wtórnym rynku nieruchomości zarejestrowano niewielki wzrost przeciętnych cen 1 m2 lokali w porównaniu do I kw. 2023 r. i niewielki spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na rynku pierwotnym tylko wartości transakcyjne w ujęciu kwartalnym uległy obniżeniu o 2,1%, w pozostałych obszarach przeciętne ceny nieruchomości utrzymywały tendencję wzrostową. W bieżącym notowaniu zarejestrowano istotne zwiększenie liczby transakcji przeprowadzonych przez uczestników lokalnego rynku nieruchomości. Deweloperzy zwiększyli swoją sprzedaż o 38%, a pośrednicy o 27%. Jedną z przyczyn ożywienia mogło być wprowadzenie rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Według opinii ekspertów Bezpieczny Kredyt 2% przyspieszył decyzje zakupowe konsumentów, którzy wyrażali chęć kupna nieruchomości, ale nie kwalifikowali się do skorzystania z dopłat. Perspektywa wzrostu cen i zmniejszenia oferty stymulowała sprzedaż jeszcze przed wejściem programu w życie. Rynek pierwotny ▪ Liczba zarejestrowanych transakcji wzrosła o 38% w stosunku do I kw. 2023 r. ▪ Liczba ofert w badanej grupie deweloperów spadła o ponad 3% w stosunku do ubiegłego notowania. ▪ Średnia cena transakcyjna wyniosła 10 748 zł/m2 , spadek o 228 zł. ▪ Średnia cena ofertowa wyniosła 11 959 zł/m2 , wzrost o 802 zł. ▪ Różnica między przeciętną ceną ofertową i transakcyjną wyniosła 11,3%.

Rynek wtórny ▪ Liczba transakcji przeprowadzonych przez badanych pośredników wzrosła o 27% w stosunku do ubiegłego notowania. ▪Średnia cena transakcyjna wyniosła 7 733 zł/m2 , wzrost o 190 zł. ▪ Średnia cena ofertowa wyniosła 8 078 zł/m2 , wzrost o 90 zł. ▪ Różnica między średnią ceną ofertową i transakcyjną wyniosła 4,5%. ▪ Średni okres ekspozycji lokali na rynku wtórnym wynosił blisko 4 miesiące. 1 Informacja została przygotowana w Oddziale Okręgowym NBP w Szczecinie na podstawie danych otrzymanych od deweloperów, pośredników w obrocie nieruchomościami i innych instytucji współpracujących z Oddziałem. Opinie wyrażone w niniejszej informacji są opiniami zespołu autorskiego i nie przedstawiają stanowiska organów Narodowego Banku Polskiego. Dokument nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym ani jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych

Marta Zaorska Aleksandra Kubicka Wydział Statystyczno-Dewizowy

Bezpieczeństwo

Biuro Nieruchomości Szczecin Prawobrzeże NEST jest biurem odpowiedzialnym i szanującym klientów, którzy się do niego zgłaszają. Właścicielka biura nieruchomości jest członkiem Stowarzyszenia Pośredników Obrotu Nieruchomościami ZSPON i Polskiej Federacji Rynku Nieruchomosci PFRON. Bezpieczeństwo transakcji jest jednym z kluczowych zagadnień. 

Z tego względu Biuro Nieruchomości Szczecin Prawobrzeże bierze udział w akcji PFRON Bezpieczny najem. Poniżej pismo do członków stowarzyszenia :

Do członków Stowarzyszeń zrzeszonych w PFRN

Szanowni Państwo,

Sierpień i wrzesień to czas na poszukiwanie odpowiedniego mieszkania do wynajmu. Niestety brak orientacji w cenach, poszukiwanie specjalnych okazji na rynku wynajmu, niewiedza na temat umów najmu czy współpracy z biurami nieruchomości mogą rodzić przykre niespodzianki dla przyszłych najemców.

 Dlatego Polska Federacja Rynku Nieruchomości w dniach od 15 sierpnia do 30 września br. uruchomia po raz jedenasty przy współpracy z regionalnymi Stowarzyszeniami ogólnopolską Akcję BEZPIECZNY NAJEM.

 Celem Akcji jest pomoc poszukującym mieszkania do najmu nie tylko w jego znalezieniu, ale także w bezpiecznym zawarciu transakcji.

 Na stronie PFRN umieścimy wykaz biur nieruchomości z poszczególnych miast, które w swojej ofercie posiadają mieszkania do wynajmu dla studentów. A każde z biur otrzyma od nas logo akcji oraz reklamę do zamieszczenia na stronie. Informację w tej sprawie przekażemy do mediów, będziemy też promować akcję w mediach społecznościowych.

Nieruchomości Madera

Czy warto kupić mieszkanie lub dom na Maderze z pomocą pośrednika nieruchomości?

 Choć coraz więcej klientów chce współpracować z pośrednikiem przy sprzedaży, najmie czy zakupie nieruchomości, to nadal krąży wiele mitów związanych z tą profesją. O tym, czy współpraca z agentem nieruchomości jest dziś niezbędna przekonacie się Państwo po tym artykule.

Madera, portugalska wyspa na Atlantyku to jedno z najpiękniejszych i najtańszych miejsc na spędzenie czasu na tym świecie. Niższe są również koszty mediów – prąd jest aż o 21.8% niższy niż w Algarve, internet o 11.2% mniej. A VAT jest o jeden punkt procentowy niższy niż w kontynentalnej części Portugalii.  Na Maderze obowiązuje podstawowy podatek VAT wynosi 22%, a stawki obniżone, kolejno, 12% oraz 5%. Przy zakupie nowego (developerskiego ) mieszkania po raz pierwszy dla rezydenta zazwyczaj podatek VAT nie jest naliczany.

Opłata skarbowa od zakupu nieruchomości  od zakupu nieruchomości jest pobierana w wysokości 0.8% od ceny zakupu lub VPT (wartości podlegającej opodatkowaniu, nadanej przez organy podatkowe, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa). VPT jest znacznie niższy niż rzeczywista cena zakupu nieruchomości- w większości przypadków. Nabywca uiszcza tę opłatę przed podpisaniem ostatecznego aktu prawnego, a dowód wpłaty przedstawia notariuszowi. W szczególnych sytuacjach przy zakupie nowych budynków może obowiązywać podatek VAT. Szczegóły sa w linku poniżej.https://www.dixcart.com/pl/property-taxes-in-portugal-the-importance-of-getting-it-right/

Większość opłat jest oparta na wartości fiskalnej (valor tributável) nieruchomości, która jest zazwyczaj znacznie niższa niż faktycznie zapłacona cena. Większość podatków jest płacona przez kupującego. Są różne etapy, które należy podjąć przy zakupie nieruchomości w Portugalii:

Program rządowy "Simplex
Od stycznia 2009 roku rząd Portugalii wdrożył reformę SIMPLEX, która ma na celu zmniejszenie biurokracji, modernizację usług publicznych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla firm i obywateli. Wprowadzono różne reformy, takie jak ustawa nr 116 - 2008, na mocy której notariusze (Notários), adwokaci (Advogados), komornicy (Solicitadores), izby handlowo-przemysłowe (Câmaras de Comercio e Indústria) oraz urzędy stanu cywilnego (Serviços de Registo) posiadają obecnie kompetencje do zajmowania się, bycia świadkami, sprawdzania i kontrolowania legalności czynności i umów w każdej transakcji dotyczącej nieruchomości lub hipoteki.
Rejestr gruntów, płacenie podatków czy dodatkowe formalności zostały również uproszczone dzięki usłudze online o nazwie "Casa Pronta".  "

ETAPY ZAKUPU

- Wybór licencjonowanego pośrednika  również Polskiego posiadającego udokumentowaną współpracę z licencjonowanym biurem pośrednictwa nieruchomości na Maderze. Biuro Nieruchomości Szczecin Prawobrzeże NEST taką umowę posiada i zapewnia bezpieczeństwo swoim klientom. Pomaga wspólnie z maderyjskim agentem nieruchomości dokonać wyboru właściwej nieruchomości,  dokonuje sprawdzenia dokumentacji i wyboru wykwalifikowanego prawnika/notariusza
- pomaga w uzyskaniu numeru fiskalnego za pośrednictwem profesjonalnej firmy reprezentującej fiskusa.
- Wpłata zaliczki w wysokości części uzgodnionej ceny w celu wycofania nieruchomości z rynku.
- Następnie prawnik/notariusz po otrzymaniu wszystkich dokumentów dotyczących domu sprawdza czy wszystko jest w porządku. W przypadku ubiegania się o portugalski kredyt hipoteczny, zaleca się uzyskanie oferty z banku przed zawarciem umowy promesy (Promissory Contract) ale o tym w innym artykule.
- Ostateczny akt jest dokonywany w obecności kompetentnego podmiotu do legalizacji aktu sprzedającego, kupującego (obaj mogą być reprezentowani przez pośrednika również i  przez prawnika, z pełnomocnictwem).
- Rejestracja aktu notarialnego w Krajowym Rejestrze Gruntów (Conservatória do Registo Predial).

KOSZTY ZWIĄZANE Z ZAKUPEM
PODATEK OD PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI
  - Stały mieszkaniec (przebywający co najmniej 183 dni na Maderze)
 W zależności od kwoty transakcji od 1%, 2%  do 6% ,7, 8%
Opłaty prawne (od 500€ do 1% ceny zakupu)

W Portugalii strony stają się związane umową wraz z podpisaniem Umowy Przyrzeczenia Kupna i Sprzedaży (Contrato de Promessa de Compra e Venda), która określa warunki transakcji: szczegóły dotyczące nieruchomości, cenę, sposób płatności, termin realizacji, gwarancje, kary itp.
Dopóki taka umowa nie zostanie podpisana, sprzedający nie jest zobowiązany i może zmienić zdanie. - Wymagane dokumenty:
- Ostateczne sprawdzenie: Tuż przed podpisaniem ostatecznego aktu notarialnego, ważne jest, aby dokonać ostatecznego sprawdzenia, aby upewnić się, że nieruchomość jest nadal w tym samym stanie, niż kiedy negocjowałeś ją ze sprzedawcą.

- Akt notarialny (Escritura).
Po opłaceniu podatku od przeniesienia własności (IMT), kupujący jest gotów do podpisania aktu notarialnego (Escritura). Zostanie on podpisany przed właściwą jednostką w celu zalegalizowania aktu. Właściwa jednostka sprawdzi tożsamość stron i ważność transakcji, zarówno pod względem prawnym, jak i podatkowym. Jest to dokument, który daje nabywcy odpowiedni tytuł prawny do nieruchomości. Rejestracja nowego domu jest najważniejszą czynnością przy zakupie nieruchomości w Portugalii, ponieważ prawo własności będzie mogło być egzekwowane wobec osób trzecich dopiero po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Gruntów (Conservatória do Registo Predial).

W następnym artykule  KUPNO na etapie planowania/budowy a także Madeira International Business Center – coś dla biznesu.